Соціально-економічний напрямок

Уряд змінив порядок призначення пільг за професійною ознакою

Кабінет Міністрів ухвалив Постанову від 9 липня 2014р. №242 , якою внесено зміни до Порядку надання пільг особам за професійною ознакою.

 

Зазначене рішення Уряду було розроблене на виконання Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні». Законом встановлено критерій для надання пільг особам за професійною ознакою — дохід пільговика (або сім'ї пільговика в розрахунку на одну особу) не повинен перевищувати величини доходу, що дає право на податкову соціальну пільгу (у 2014 році — 1710 грн.).
Відтепер пільги, зокрема, з оплати житлово-комунальних послуг, надаватимуться залежно від середньомісячного сукупного доходу пільговика або сім’ї пільговика. Раніше при призначенні пільг враховувався лише дохід самого пільговика. Грошовий еквівалент такої пільги визначатиметься як різниця між величиною доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу, та розміром середньомісячного доходу пільговика або сім’ї пільговика в розрахунку на одну особу.


Визначення працівників, які мають переважне право на залишення на роботі

При скороченні чисельності чи штату працівників у зв’язку із змінами в організації виробництва і праціпереважне право на залишення на роботі надається працівникам з більш високою кваліфікацією і продуктивністю праці(пункт перший ст.42 КЗпП).
Критеріїв визначення кваліфікаціїпрацівника законодавством про працю не встановлено. При їх визначенні можуть використовуватись критерії, які в сукупності характеризують виробничу діяльність працівників:
-      наявність відповідної освіти;
-      стаж і досвід роботи;
-      категорія, звання, присвоєні при атестації;
-      ставлення до роботи;
-      якість виконуваної роботи;
-      наявність дисциплінарних стягнень чи заохочень тощо.
      При рівних умовах продуктивності праці і кваліфікаціїперевага в залишенні на роботі при скороченні чисельності чи штату працівників, у зв'язку із змінами в організації виробництва, і праці надається:- сімейним— при наявності двох і більше утриманців;- особам, в сім'ї яких немає інших працівників із самостійним заробітком;- працівникам з тривалим безперервним стажем роботи на даному підприємстві, в установі, організації;- працівникам, які навчаються у вищих і середніх спеціальних учбових закладах без відриву від виробництва;- учасникам бойових дій, інвалідам війни та особам, на яких поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту";- авторам винаходів, корисних моделей, промислових зразків і раціоналізаторських пропозицій;- працівникам, які дістали на цьому підприємстві, в установі, організації трудове каліцтво або професійне захворювання;- особам з числа депортованих з України, протягом п'яти років з часу повернення на постійне місце проживання до України;- працівникам з числа колишніх військовослужбовців строкової служби та осіб, які проходили альтернативну (невійськову) службу, - протягом двох років з дня звільнення їх зі служби.Першочергове право на залишення на роботі надається також:- учасникам бойових дій  (п. 13 ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22 жовтня 1993 p.);- інвалідам війни (п. 14 ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22 жовтня 1993 p.);- членам сімей військовослужбовців та партизан, які загинули або померли внаслідок поранення, одержаного при захисті Батьківщини або виконанні інших обов'язків військової служби (п. 14 ст. 15 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” від 22 жовтня 1993 p.);- особам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною (п. 20 ст. 16 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22 жовтня 1993 p.);    - особам, які мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною (п.20 ст.9 Закону України "Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні" від 16 грудня 1993 p.).    - дітям війни (відповідно до ст. 5 ЗУ "Про соціальний захист дітей війни”);  - особам, віднесеним до 1, 2 категорії осіб, учасникам ліквідації наслідків аварії, віднесеним до 3 категорії, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (відповідно до ст. 20 ЗУ „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”). 

В умовах підвищення цін і тарифів на газ та теплопостачання Урядом передбачені механізми компенсацій та надання субсидій для незахищених верств населення

В умовах підвищення цін і тарифів на природний газ та теплопостачання Урядом здійснюються заходи щодо соціального захисту населення – запроваджується 100% компенсація у розмірі зростання вартості житлово-комунальних послуг для 20% найбідніших сімей, а саме:
 Постановою Кабінету Міністрів України від 05.04.2014 № 83 «Про посилення соціального захисту населення в умовах підвищення цін і тарифів на комунальні послуги» затверджено Порядок призначення і надання населенню компенсації додаткових витрат на оплату комунальних послуг в умовах підвищення цін і тарифів на послуги. (Додаються).
Цей Порядок визначає механізм призначення і надання населенню компенсації додаткових витрат на оплату послуг газопостачання, централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води в умовах підвищення цін і тарифів на зазначені послуги.
-         компенсація надається сім’ям, у яких середньомісячний сукупний дохід за попередні шість місяців не перевищував величини прожиткового мінімуму сім’ї, що визначається як сума прожиткових мінімумів для кожного члена сім’ї відповідно до його належності до основних соціальних і демографічних груп населення;
  • -         призначення компенсації здійснюється органами соціального захисту населення;
  • -       - розмір компенсації - різниця між розміром плати за послуги (у межах норм споживанняпісля підвищення цін і тарифів та розміром відповідного платежу, який сім’я сплачувала до зміни цін і тарифів на послуги. При цьому застосовуються норма володіння чи користування загальною площею житла та норми споживання комунальних послуг, з урахуванням яких призначається субсидія;
  • -         для отримання компенсації особа звертається до органів соцзахисту з заявою та надає довідку про склад зареєстрованих у житловому приміщенні осіб і довідки про доходи членів домогосподарства.
  • -       -  на запит управлінь соцзахисту організації-постачальники послуг, у п’ятиденний строк надають інформацію про середньомісячний розмір плати за фактично спожиті житлово-комунальні послуги у межах норм споживання до та після зміни цін і тарифів на послуги (окремо для опалювального та неопалювального періодів).
  • -      -   управління соцзахисту розраховують розмір щомісячної компенсації і щомісячно перераховують її на рахунок заявника на підприємстві, що надає послуги (повний текст Порядку та постанови Кабінету Міністрів України від 05.04.2014 № 83 додаються).
Після підвищення цін на газ і тарифів на тепло з 1 липня ц.р. число сімей, які матимуть право на одержання державної підтримки для оплати житлово-комунальних послуг, зросте до 4,5 мільйона, - про це заявила на брифінгу в Кабінеті Міністрів України 5 квітня Міністр соціальної політики України Людмила Денісова.
Додатки:
ПОСТАНОВА КМУ від 5 квітня 2014 р. № 83 «Про посилення соціального захисту населення  в умовах підвищення цін і тарифів на комунальні послуги».
ПОРЯДОК призначення і надання населенню компенсації додаткових витрат на оплату комунальних послуг в умовах підвищення цін і тарифів на послуги.


Питання оплати праці, які необхідно погоджувати із профспілковим комітетом

Згідно з пунктом 3 ст.247 Кодексу законів про працю України від 10.12.1971 №
322-УІІІ виборний орган первинної профспілкової організації в установі, разом з власником або уповноваженим ним органом вирішує питання оплати праці працівників, форм і систем оплати праці, тарифних сіток, схем посадових окладів, умов запровадження та розмірів надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних, компенсаційних виплат.
                                                                                                   
Умови оплати праці працівників навчальних закладів визначені Інструкцією про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затвердженої наказом Міністерства освіти України від 15.04.1993 №102 ( далі – Інструкція №102). Відповідно до норм Інструкції №102 із профспілковим комітетом керівник навчального закладу обов»язково має погоджувати:
-       тарифікаційні списки ( п.4) ;
-       перелік працівників із числа адміністративно – господарського, обслуговуючого та навчально – допоміжного персоналу, які мають право на підвищення посадових окладів, та розміри цих підвищень ( п.31);
-       перелік робіт, на яких встановлюються доплати за несприятливі умови праці і розміри доплат за видами робіт (п. 33);
-       доплати за суміщення професій ( посад), розширення зони обслуговування чи збільшення обсягів виконуваних робіт, а також за виконання поряд з основною роботою обов»язків тимчасово відсутніх працівників ( п.52);
-       положення про преміювання працівників ( п.53);
-       розміри матеріальної допомоги працівникам ( п.53);
-       розподілення навчального навантаження між педагогічними працівниками (п.63);
-       виконання працівниками надурочної роботи ( п.64).
Також керівник навчального закладу повинен погоджувати із профспілковим комітетом питання щодо встановлення працівникам надбавок за почесні звання України , СРСР, союзних республік СРСР « народний» та «заслужений».
Лише погодивши ці питання із профспілковим комітетом, керівник навчального закладу правомочний видавати відповідні накази.

Показник середньої заробітної плати для призначення пенсії у 2014 році

   Показники середньомісячної заробітної плати працівників, зайнятих у галузях національної економіки, за 1992 - 2014 роки, що застосовуються під час призначення та перерахунку пенсій відповідно до статей 40 і 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».                                                                       
   Пенсійним фондом України затверджено показники середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за грудень місяць 2013 р. у розмірі 3309,24 грн, та за 2013 рік в цілому, який становить2979,46 гривень.
   Відповідно до ст. 40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» пенсія обчислюється із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначеннямпенсії.
    Таким чином, показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовуватиметься при призначенні пенсій у 2014 році, складає – 2700,98грн.
    Особам, при призначенні пенсій яким з початку 2014 року було застосовано минулорічний усереднений показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні (2368,70 грн.), будуть перераховані з урахуванням визначеного показника, тобто – 2700,98 грн.
    Такий перерахунок пенсій проводиться органами Пенсійного фонду автоматично (без звернення пенсіонерів) із здійсненням доплати пенсії з урахуванням раніше виплачених сум.

Чи правомірно примусове переведення працівників на одержання заробітної плати через банківські пластикові картки?


    Правові та організаційні засади оплати праці працівників, які перебувають у трудових відносинах на підставі трудових договорів визначаються Законом України «Про оплату праці».                                                                                                     
    Відповідно до статті 24 Закону України «Про оплату праці» тільки за особистою письмовою згодою працівника заробітну плату можуть виплачувати через установи банків, поштовими переказами на зазначений ним рахунок (адресу) з обов’язковою оплатою цих послуг за рахунок власника або уповноваженого ним органу.
    Тобто питання запровадження виплати заробітної плати через установи банків має вирішуватися тільки за добровільною згодою працівника.

     Норми цього Закону  є обов'язковими та поширюються на установи, підприємства та організації всіх форм власності.

Комментариев нет:

Отправить комментарий